سلام😊 با توجه به تغییر کامل وبسایت مون ؛در صورت مشاهده هر ایرادی این جا کلیک کنین و بهمون کامنت بدین🙏🌹

از کجا شروع کنم ؟(2)

تاریخ انتشار: 1399/07/12

نویسنده: نبی سروی

تعداد بازدید: 2703

اشتراک گذاری:

از کجا شروع کنم ؟(2)

تلنگر دوم : اجرا یا بیلبورد؟

تا به حال به این فکر کردین که آیا همه ی پروژه های دنیا با کیفیت یکسان پرزنت میشن یا نه ؟  مقیاس پروژه ، هزینه پروژه و مخاطب پروژه در نوع و کیفیت پرزنتی که تحویل داده میشه تاثیر میذارن .  به طور مثال برای کلیسای ساگرادا فامیلیا آخرین طرح آنتونیو گائودی فقید ؛شبیه سازی واقعیت افزوده ای ساخته شده ومخاطب میتونه بنایی که احتمالا در سال 2026 تموم میشه رو از الان با دیتیل کامل نگاه کنه !  آیا کسی که در ایران کارش طراحی کابینت آشپزخانه هست در سطح ساگرادا فامیلیا به پرزنت نیاز داره ؟ اگه نیاز نداره نباید بین نرم افزار اون و استدیویی که پرزنت ساگرادا فامیلیا رو انجام داده تفاوت وجود داشته باشه ؟  چیزی که درعرف برای یک طراح کابینت واجب هست ؛ ابعاد دقیق پنل و جا نمایی دقیق یراق و … که برسه دست مجری و با دقت مهندسی اجرا بشه اما یک پرزنت خوب شاید جزء مستحبات کارش حساب بشه 🙂  حالا از این مسئله بگذریم که بعضا طراحی کابینت ها اونقدر انتزاعی میشه که به مجری به جای نقشه ی اجرایی،یه تصویر رندر شده داده میشه و اون باید با کشف و شهود ابعاد رو بیاره ! پس متوجه شدیم سطح پرزنت مورد نیازبه توجه به نیازها متفاوت هست و به تبع نرم افزارهای متفاوت رو میخوان ؛ سرتون رو درد نیارم نتیجه اینکه:
 آقا ! اگه فلانی داره با فلان چیز کار میکنه شما نباید الزاما با همون کار کنی ! wink 

 

 پس متوجه شدیم خیلی فرق هست بین نرم افزارهایی که میخوان تصویر یه ساختمون رو ببرن روی بیلبوردهای شهری و یا اینکه همون ساختمون رو طراحی کنن و به فاز اجرا برسونن .
خوب حالا یه نگاهی داشته باشیم به اینکه پرزنت نهایی پروژه های معماری رو چه کسانی انجام میدن؟
“ توجه داشته باشین که در هر مقیاسی ممکن هست اون دفتر معماری در داخل خودش دپارتمان یا شخصی مختص به این فرایند داشته باشه ”

به هر صورت میتونیم کسانی که پرزنت ها رو انجام میدن رو به 3 دسته تقسیم کنیم :
مقیاس شاخص : استدیوهای درجه یک  پرزنت و شبیه سازی  . به طور مثال :  همکاری دفتر زاحا حدید یا استدیو MIR همکاری دفتر رم کولهوس با استدیو DBOX همکاری دفتر ریچارد راجرز با استدیو ARQUI9
مقیاس میانه : پرتوفیلو  یا سایت های شخصی آرتیست هایی که به صورت فردی یا گروهی با شرکت های معماری کار میکنن ؛ جاهای خوبی برای رصد این مقیاس و پروژه هاشون هستن . به صورت مثال استدیو هایی که در مقیاس کشور خودشون کار میکنن .
مقیاس خرد : در فروم های ایرانی و خارجی هر روز میتونین آثار مختلف آرچ ویزی رو ببینین که این آرتیست ها به صورت فریلنسری و هزینه کمتر نسبت به 2 حالت قبل انجام میدن .

به صورت کلی هر چه قدر از مقیاس شاخص به مقیاس خرد نزدیک میشیم ؛احتمال اینکه دفتر معماری پرزنت ش رو به آرتیستی بیرون از خودش بده کم تر میشه . enlightenedالبته مثال نقص هایی هم همیشه وجود داره مثل اینکه یک معمار تا آخرین بخش دیجیتالی کارش رو هم خودش انجام بده مثل Kim frederik معمار و مدرس نرم افزار تیا رندر . حتی آرتیست هایی که صرفا برای تنوع دست به خلق تصاویر آرچ ویز میبرن و همه چیز زایئده ی تخیل خودشون هست و کارفرما و بودجه ای پشت طرح شون نیست هم یک نوع مثال نقص محسوب میشن . حتی بعضی مواقع یه آرتیست زیر کار خوش رنگ و لعاب و درجه یک ش نوشت : 3DsMaxو  V Ray دلیل بر این نیست که تمام پروسه ی معماری اون طرح در این نرم افزارهای انجام شده ! شاید اون فقط با این نرم افزارها به پرزنت آرچ ویز برای بیلبورد های شهری پرداخته و دفتر معماری پروژه رو با نرم افزارهای مهندسی طراحی کرده و برای اجرا آماده کرده .

 

 شاید به این فکر افتاده باشین که اگه خروجی نهایی حاصل کار آرتیست هست پس توی دفاتر معماری دقیقا چیکار میکنن !؟ خوب کاملا مشخص هست که اون ها طراحی میکنن . winkخوب حالا شاید تحلیل نمودارمورد بحث ما در این مقاله براتون ساده تر شده باشه . به این نمودار دوباره یه نگاهی بندازین و به این فکر کنین که یک شرکت معماری نیاز به طراح داره ؛ به کسی که بتونه خلق کنه ؛ به کسی که بتونه روح زمانه و ویژگی های اقلیم رو درک کنه و اون رو روی کاغذ پیاده کنه و در حالت مدرن این بیان خلاقیت منوط به استفاده از نرم افزارهای مدلینگ شده . هر چند همچنان ماکت های حجمی و اسکیس کاربرد خودشون رو دارن ولی خوب دانش نرم افزاری هم باید کنار این جریان باشه .  میشه گفت امروز روز دانش نرم افزاری لازمه ی بیان معمار  و اسکیس و ماکت لازمه ی تفکر معمار هستن .  شرکت معماری میخواد کارش رو بسازه یا اینکه باید نقشه های اجراییش رو در اختیار مجری مجزا از خودش قرار بده ؛ پس نهایتن به نرم افزارهایی نیاز داره که بهش جزییات  مهندسی ؛ مقیاس ؛ اندازه و ختم کلام نقشه اجرایی بدن .

میشه گفت متداول ترین چرخه ی کاری در شرکت های معماری به این شکل هست :
بعد از تحقیق و بررسی و براورد و جمع آوری اطلاعات و نیازهای کارفرما پروژه اتود زده میشه و با اسکیس های دیجیتالی یا دستی تفکرات معمارانه به یک یا چند کانسپت ختم میشه . اکثر کانسپت ها در نطفه می میرند و فقط یک یا چند تا از اون ها به مرحله مدلینگ میرسن. در مدلینگ اولیه سعی در بررسی اجرایی بودن کانسپت میکنن و همزمان اگه محاسبات سازه ای خاصی داشته باشه مورد بررسی و استعلام قرار میگیره.3بعدی سازی اولیه برای درک وتجسم بهتر پروژه برای تیم طراحی انجام میشه و در نهایت با هر نرم افزاری که برای پرزنت وجود داره کار رو برای ارائه به کارفرما پرزنت میکنن و یا اگه نیاز به پرزنت آنچنانی بود کار برای پرزنت به یه آرتیست یا استدیوی مرتبط سپرده میشه . 

 

شاید این مثال برای این مبحث جالب باشه :
در کشور ما وقتی محصول نهایی یک بند موزیک به وسیله ی حنجره ی یک خواننده به گوش مخاطب میرسه ؛ مخاطب فقط خواننده رو میشناسه و عملا شاعر , نوازنده ، آهنگساز و … محو میشن ! شاید همین عادت مخاطب ایرانی باعث شده در این حوزه هم مراحل قبلی نادیده گرفته بشه و خواننده ای به اسم 3دی مکس و یا اسکچ آپ  رو تنهاترین و همه کاره در فرایند معماری بدونیم و بقیه ی فعالین این بند هنری مهندسی رو محو کنیم ! حتی در مسابقات معماری کشور هم دیده شده که وقتی فایل سورس 3دی اپلیکیشن رو میخوان توی فراخوان میزنن به انظمام فایل مکس ! laugh 
مشخص هست که متاسفانه این حوزه هم به دایره حوزه هایی پیوسته که فرهنگ سازی در اون خیلی دیرتر از خودش اومده و خوب میشه گفت این وضعیت یک بهم ریختگی یا بهتره بگیم آشفتگی فرهنگی استفاده از نرم افزارها هست .  به طور مثال بسیاری از موسسات آموزشی AutoCad رو مهره ی سوخته میدونن و اکثرن Revit رو توصیه میکنن . کالبد شکافی این مسئله رو موکول میکنیم به مقالات دیگه ولی همین قدر در نقض این صحبت ها کافیه که : هر دو این نرم افزارها از یک کمپانی هستن و اگه اینقدر رویت برتری داره چرا همچنان اتوکد منتشر میشه ؟!

“”پایان قسمت دوم “”

خواندن قسمت اول
خواندن قسمت سوم
خواندن قسمت چهارم 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.