⚠️🔍 هاست دانلود ما دچار اختلال موقتی شده و در حال حل این مشکل هستیم , با تشکر از شکیبایی شما ⚠️🔍

کالبد شکافی اسکچاپ

تاریخ انتشار: 1399/07/12

نویسنده: نبی سروی

تعداد بازدید: 12088

اشتراک گذاری:

کالبد شکافی اسکچاپ
/ …  نگاهی  تخصصی  به نقاط ضعف و قوت پرمخاطــب ترین  نرم افزار  مدلینگ  معماری 

تیتر کلیشه ای این مقاله رو صرفا بذارین به حساب نیاز ما به شناخته شدن بیشتر در موتور جست و جوی گوگــــل ! توی این روزها که بساط آموزش توی شبکه های اجتماعی پهن شده و کمتر کسی برای پروموشـــن (معرفی و تبلیغات) ما دل میسوزونه ؛ ما صرفا میتونیم با کمک گوگل مخاطبین هدفمند بیشتری رو پیدا کنیم ! بگذریـــم !

قراره اسکـــچ آپ رو تفسیــر کنیم ؛ این دوست داشتنــــی ه ضعیـف رو … !
خوب گارد نگیرین ضعیف ه دیگهsmiley  خواهشا قبل از اینکه از خوندن این مقاله منصرف بشین؛ تلاش کنین که یک کُره با 700 سیگمنت در اسکچاپ تون ترسیم کنین وقتی موفق نشدین یه شربت بهارنارنج میل کنین و برگردین سر خوندن ادامه ی این مقاله !
اون وقت جواب اینکه پس چرا خـــود نویسنده مقاله (راستی
  نبــی ســـروی  هستم ! ) داره از اسکچ آپ توی فراید معماری ش استفاده میکنه رو میخونین !enlightened

بارها و بارها و بارها با متعصبین اسکچاپ پرست عزیز بحث کردیم . چه در دانشگاه چه در فضای کار چه در شبکه های مجازی و چه در چه و چه ! آقا جان :
ضعیف بودن پرادزش و محاسبات اسکچاپ و
زبان روبـــی (زبان برنامه نویسی و توسعه ی اسکچاپ) نسبت به خیلی دیگه از زبان های برنامه نویسی و نرم افزارهای دیگه ، بسیـــار مشخص و قابل پیش بینی هست ! کسانی که دنبال چالــش هستن میتونن زیر مقاله درخواست چالش کنن تا 7 کار کوچیک ازشون خواسته بشه که توی اسکچ آپ انجام بدن ! اگه انجام دادن ما سایت رو از ریشه ی سرور پاک میکنیم و میریم سراغ کارمون !  laugh

خوب شما الان توی  سایت فـــارسی تخصصی اسکچ آپ  هستین ! و با وجود ضعف های اسکچ آپ چرا این سایت تاسیس شده ؟ چرا ما خودمون اصلا با اسکچ آپ کار میکنیم ؟! 

جواب : اون کُره با 700 سیگمنت توی ” فراینـــد ” معماری ما لازم نمیشه هیچ وقت ! همین ! laugh

ما قبلا در این مقاله ی 4 قسمتی در مورد ” معماری عــرف و معماری ژورنــال ” صحبت کردیم و نیازی به تکرار مسئله نیست .
اونچه که در این مقاله اهمیت داره اینه که  بگیم اگه معماری ژورنال هدف شماست ؛ اسکچ آپ به سختی میتونه گزینه ی ایده آل باشه و اگه معماری عرف مد نظر شماست گزینه ای به غیر از اسکچ آپ به سختی میتونه گزینه ی ایده آل باشه ! 

صحبت این مقاله ارتباط چندانی با ” مقوله ی رندرینـــگ ”  نداره و دقیقا قراره درمورد کاربرد بدون رندر اسکچ آپ صحبت کنیم امـــا خالی از لطف نیست که به این نکته اشاره کنیم که در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی رندرینگ ،اینقدر آپشن های مختلف برای خروجی گرفتن از اسکچاپ وجود داره که مسلما کسی دیگه نمیگه رندرهای فلان نرم افزار بهتره ! چون این روزها همه میدونن که رندرخوب آنچنان ارتباط مستقیم با نرم افزار مدلینگ نـــداره .

” رنـــدر خوب ” به ” مـــدل خوب ” نیاز داره
حالا این مدل در هر نرم افزاری میخواد انجام شده باشه .

جدای از تیتر این مقاله ، احتمالا جاهای زیاد دیگه ای هم ”  اسکچاپ محبـــوب ترین نرم افزار معماری دنیا  رو شنیدین  خوب این محبوب ترین از کجا میاد وقتی ما در ابتدای همین مقاله از ضعف اسکچ آپ صحبت کردیم !؟ همون طور که ابتدا مقاله اشاره کردیم اونچه که به عنوان “ضعف ” در اسکچ آپ شناخته میشه برای کاربران اون؛ کاربرد نداره مثل همون کُره با 700 سیگمنت . 

این تصویر رو با هم نگاه کنیم :

سمت چــپ : شاید در نگاه اول برای ما یک مدل خام و ساده ی اسکچ آپی باشه
ولــــی برای اون کسی که این رو طراحی کرده این یک مدل دقیق معماری هست که قرار هست مو به مو اجرا بشه و در نتیجه این فضا رو به وجود بیاره …
سمت راســـت : اشتباه نکنیــن !  این یک رندر نیست !
این فضای
اجرا شده هست که شباهت بسیار زیادی به مدل اسکچ آپی ش داره ! یعنی هـــدف از استفاده از اسکچ آپ برای این کاربر همین بود .
وقتی اسکچ آپ به سادگی و سرعت این امکان رو در اختیارش میذاره ،
چرا بخواد نرم افزار دیگه ای کار کنه ؟ 

حالا به نمای همین پروژه دقت کنین : 

باز هم بی زرق و برق و صرفا  ” عملکردی و گویا “

نظرتون چیه فضای ” اجـــرا شده ” رو با هم ببینیم   ؟

جالـب بود  ،  درستــه  ؟  

توی این روزها ،  اطراف ما به دنبال بیرون کشیدن ” رندر ریلستیک ” از اسکچ آپ و با آخرین توان و قدرتشون ! آبجکت های سنگین رو داخل اسکچ آپ میکنن ! عمده ی یوزرهای هدفمند اون به دنبال انجام معماری صحیح و اصولی با اون هستن ؛ حالا شاید آخرش به رندر ریلستیک هم ختم شد ….
ولـــــی 
هدف اول  ” طراحی معمارانه “  است . طراحی منعطفی که با هر نظر و ایده ای به راحتی به یک کانسپت دیگه تبدیل بشه و سرعت مدلینگ در اون اینقدر بالا هست که از زدن کانسپت ها و اتودهای مختلف تری وجود نداره !
اشتبــاه نکنیـــن !
ما از “رندر” فرار نـمیکنیم  ! ما “رندر” نگرفتن رو پیشنهاد نـمیکنیم !

( به این صفحه برید تا ” گالـــری آثار ” رندر از اسکچ آپ ما رو ببینین)

ولی!
اون چیزی که در حال حاضر میخوایم بگیم اینه که اسکچ آپ صـــرفا رندر نیست و قابلیت های متنوع دیگه ای هم داره . اگه شما به دنبال رندر کردن هستین قطعا بسترهای رندر بهتری نسبت به اسکچ آپ براتون وجود داره .enlightened

یکی از دلایل و شاید بشه بگیم “ مهمتـــرین ” دلیل کنــد بودن اسکچ آپ در حجم های سنگین ؛ به خاطر ساختار ویـوپورت (محیط کاری) اسکچاپ هست .
ویوپورت 
گرافیکــی و جذابــی ” که تصویر شارپی از پروژه رو نمایش میده تا بدون نیاز به رندرینگ بشه فضا و تناسبات رو درک کرد . حالا که این فضای گرافیکی مناسب مهیا شده ؛میشه با استفاده ازش به راحتی طرح رو بررسی کرد و در مورد طرح به گفت و گو نشست . حتی میشه با استفاده ازش با کارفرما کرکسیون کرد تا از ویرایش های ناگهانی و چند باره جلو گیری کرد !
امـــا  وقتی شما مثلا دارین با نرم افزاری مثل تری دی مکس مدل میکنین ؛ چاره ای جز چند تا رندر گرفتن برای کرکسیون کردن طرح ندارین ! چون ویوپورت خشک ولی قدرتمند ” این نرم افزار برای مقوله ی دیگه ای برنامه نویسی شده و شما نمیتونین با اون ویوپورت کرکسیونی با کارفرما داشته باشین .
حالا همین ویوپورت باحال اسکچ آپ خودش باعث کندی نمایش میشه ویکی از دلایلی که  نمیشه آبجکت سنگین وارد اسکچ آپ کرد همین حضرت ویوپورت
باحـــال هست !wink

پس تکلیف اون کسایی که از اسکچاپ انتظارات آنچنانی دارن ، چـــی میشه ؟
 خوب ما همون اول در مورد هدفمند بودن انتخاب نرم افزار صحبت کردیم و یه اشاره هم به معماری عرف و معماری ژورنال زدیم . و کسانی که انتظار معماری ژورنالی از اسکچ آپ دارن تقریبا دارن اشتباه میزنن داداچ laughlaughlaugh

پس اینکه میگن اسکچاپ قدمت فلان نرم افزار رو نداره و در حال پیشرفت هست و فلان امکانات رو داخل خودش میاره چی هست ؟    این توجیه پیش پا افتاده من رو یاد واژه ی “کشورهای در حال توسعه ” میندازه ! بر فرض مثال که این حرف درست باشه و اسکچ آپ فلان امکانات رو به خودش اضافه میکنه . آیا بقیه نرم افزارها پیشرفت نمیکنن و وایمیستن تا زیر پاشون علف سبز بشه ؟!

پیرو همین صحبت ها ، اگه تا حالا ویدئوی زیر که معــرفی دوره ی ” جـــامع ” اسکچ آپ ما رو ندیدین ؛ پیشنهاد میکنیم حتما ببینینش

میشه گفت اون چهــره ی آماتوری که از اسکچاپ توی کشورمون ساخته شده رو کاربرای اسکچاپ ساختن ؛ نه تخریب و شوخی های کاربران نرم افزارهای دیگه .

جمله ی اینقدر دم دستی ه که خودت میتونی یاد بگیری
خیانتـــی   هست که ما با گفتن ش به دوستان مون ؛ باعث میشیم هرکسی که حس و حال و انرژی نداره بیاد سمت اسکچاپ ! و به همین راحتی این چرخه طی میشه و اکثرن مجموعه ای از کسانی دور اسکچ آپ جمع میشن که واژه های “ولش کن ” و “کی حوصله داره ” رو زیاد دوست دارن ! laugh
همین علاقه به این واژه ها باعث میشه که اصول مدلینگی که در هر نرم افزاری جریان داره ، در اسکچ آپ
سطحـــی گرفته بشه و در نهایـــت نمونه آثاری از کاربران اسکچ آپ بیرون بیاد که چهره ی آماتوری از این نرم افزار بسازه !

از واژگان ریشه برانداز دیگه اسکچاپی میشه به  ” خودآمــوز”  اشاره کرد !
اساسا بسیاری از دوستان علاقه ی قلبی خاصی به این واژه دارن ! “خودآموز” یعنی چی ؟  
مگه اون شخصی  که میره کلاس حضوری و یاد میگیره خودش یاد نمیگیره ؟   اگه هم معنی ش میشه اینکه خودش به خودش درس میده ! خوب خودش که بلده واسه چی به خودش درس میده ؟!indecision     اگه هم معنیش میشه بدون کلاس حضوری و از روی منابع یاد گرفتن مسلما اینجوری نیست … !

توی وب سایت ها و شبکه های مجازی و خود نرم افزار چرخ بزنیم وهر چیز دم دست مون رسید تیکه تیکه یادبگیریم ! frown
در بهترین حالت “خودآموز” میشه خریدن یا دانلود کردن یک دوره ی آموزشی جامع و جلو رفتن طبق اون . حالت های دیگه رو میتونیم “
خود بازی آموز ”  یا  “ خود نیاموز ”  اسم گذاری کنیم !smiley
وقتی اسم نرم افزارهای پرجزییاتی مثل تری دی مکس میاد کمتر دانشجوی معماری هوس “خودآموزی ” به سرش میزنه … !
ولی ”
ساده انگـــاری ” اسکچ آپ باعث میشه که بعضا خودآموزهایی به سمت اسکچ آپ یورش بیارن که با ادبیات فارسی و به خصوص با ” نابرده رنج گنج میسر نمیشود ” رابطه ی خوبی ندارن !
جا داره حالا که بحث ادبیات شیرین فارسی کشیده شد ؛ برای جمع بندی اشاره ای هم بکنیم به “از ماست ، که برماست “surprise

آثار رندر شده ی اسکچاپ

کـــاش از ما درخواست آموزش تصویر بالا میشد … !
تصویری که فرایند  ” 
فـــاز2  ”  و طراحی جزییات رو به خوبی در اسکچ آپ نشون میده . کاش میشد از اسکچ آپ دقیقا همونجور استفاده کرد که براش فکر کردن ولی خوب تب “رندر” این روزها رو گرفته و دوستان زیادی وقتی گالری آثار رندر شده ی اسکچاپی ما رو میبینن از ما درخواست آموزش رندرینگ دارن .smiley

اینجور موقع ها خیلی سریع اسم نرم افزارهایی مانند  رویت ، آرچیکد و …  یخورده ذهن رو به خودش میکشونه ولی خوب همین قدر بگیم که ” جنس و نحوه ی ” فاز 2 کردن اسکچ آپ کاملا با رویت فرق داره .
اسکچ اپ دقیقا همون طور که توی مدلینگ ساده و خلاصه ست توی فاز 2 و درفتینگ هم همین خاصیت رو داره.

ما با آموزش جامع اسکچ آپ تونستیم ”  کیفیـــت ” آموزش فارسی مدلینگ با اسکچاپ رو بالا ببریم و حالا به دنبال تهیه ی آموزش رندرینگ حرفه ای برای ارتقای سطح رندرینگ مدل های اسکچ آپی شما دوستان هستیم ولی امیدواریم روزی بیاد که بتونیم آموزش فرایند طراحی جزییات و فاز 2 رو در بستر اسکچ آپ ارائه بدیم .

بگذریم و بریم سراغ  نتیجه گیـــری  این مقاله :

اسکـــچ آپ رو اونطــوری که هست بشناسیم …
فلسفـــه ش رو درک کنیم  و  ازش استفاده کنیم  ؛

نــــه  اونطور که دوســت داریم … ! wink 

یـــا حـــق

(  سایت ما یک فضا برای تبـــادل نظر شما دوستان هم هست ؛
پس نظرات تون رو دریغ نکنین … !   )

مطالب پیشنهادی

24 پاسخ به “کالبد شکافی اسکچاپ”

 1. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت نبی سروی عزیز وتیم خوب و دوست داشتنی آپ اسکچ آپ و همچنین همه دوستان اسکچاپ کار.
  عالی بود مقاله مثل همیشه متن شیوا روان و گویا.
  مطلبی در مورد فاز 2 در اسکچاپ اشاره کردید که اگه امکانش هست حتما یک اموزش پروژه محور در این مورد هم تهیه کنید فکر میکنم خالی از لطف نباشه.مثل باقی اموزش های خوب و با کیفیتی که تا الان ارائه دادید .
  در مورد سایت و کمی مقفول موندن این دست سایت های اموزشی با کیفیت و ماندگار، به عنوان یک نفر از دوست دارن اسکچاپ و یه آپ اسکچ آپی تمام تلاش خودمون رو در جهت معرفی این سایت به دوست داران اسکچاپ انجام میدم چون به نظرم این سایت یک بستر مستعد جهت اموزش اصولی چه اسکچاپ و حتی باقی نرم افزار هایی است که در اینده احتمالا در نظر دارید ارائه بدید.

 2. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت نبی سروی عزیز و دوستان آپ اسکچ آپی.
  مقاله عالی بود مثل همیشه متن شیوا روان و گویا . اینقد کامل هست که فقط میشه گفت .
  اشاره ای به فاز 2 معماری در اسکچاپ کردید به نظرم یک اموزش هم در این مورد تهیه کنید عالی هستش .
  و کلام اخر این سایت عالی هستش هر چند شاید کمی به نظر مورد مقفول واقع شده باشه ولی با اموزش های خوب و با کیفیتی که ارائه داده شده و در اینده انجام میدید به نظرم این سایت قابلیت تبدیل شدن به بستر اموزش اصولی و مفید چه در مورد اسکچاپ و چه در مورد باقی نرم افزار ها که احتمالا در اینده ارائه خواهید داشت رو داره.ماهم در کنار شما هستیم و این بستر اموزشی مفید رو به تمام دوستان و علاقه مندان دیگه معرفی میکینم تا با هم رشد کنیم .
  بازم ممنون بابت این مقاله عالی بود مثل همیشه

  • سروی گفت:

   سلام مرتضی جان
   (فکر کنم 2 پیام مشابه دادین من یکی رو جواب میدم با اجازه )
   ممنون از نظر لطفت به این مقاله و عملکردهای سایت .
   در مورد آموزش فاز 2 اسکچ آپ به شخصه خیلی تمایل دارم مرتضی جان ولی خواستگاه عمومی هم تاثیر گذار هست . ایشا… از گره آموزشی فعلی که بیرون اومدیم و آموزش هایی که قولش رو دادیم رو منتشر میکنیم و بعد از اون با قدرت میریم سراغ بخش فاز 2 اسکچ آپ .
   ممنون مرتضی جان بابت معرفی سایت و فعالیت های ما به دیگران – رشد کردن در کنار هم جمله ی خوبی بود

  • سروی گفت:

   سلامت باشی مرتضی جان
   شما قبولی همیشه

  • سروی گفت:

   سلام سینا جان
   ممنون از نظر لطف شما
   در مورد رابط کاربری سایت ؛ پیچیدگی به خاطر بخش تمرین هست که اون هم یک جورایی جایگزینی برای فروم در نظر گرفته شده تا پیچیدگی های فروم رو نداشته باشیم .
   به هر صورت برای این بخش سایت قبلا ویدئویی درست شده که شما میتونین توی این قسمت مشاهده کنین :
   https://goo.gl/ewZrFW
   ممنون از اینکه انتقاد میکنین – باز هم نکته ای به ذهن تون میرسه دریغ نکنین . ممنون از شما

  • سروی گفت:

   سلام جناب زارع
   خوشحال شدم پیام تون رو خوندم و بسیار خوشحال تر اینکه اسکچ آپ رو دارین در مسیر درستی استفاده میکنین . اجرایی بودن اندازه ها خصیصه مهمی در اسکچ اپ محسوب میشه .
   ایشا… گرفتاری هاتون به خاطر شلوغ بودن کارتون باشه و از گرفتاری هاتون لذت ببرین
   ممنون از جملات و آرزوهای خوب تون .
   حضور شما برای ما انرژی هست عزیز … موفق باشید

 3. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام جناب نبی سروری ممنونم از بیان و کلام زیبای شما . از ماست که بر ماست

  جناب اقای نبی جان عزیز من واقعا از بعضی از مطالب اموزشی شما استفاده که چه عرض کنم درس های واقعا ارزش مندی گرفتم . فقط میخواستم بگم رابطه کاربری سایت شما مقداری پیچیدست این واقعا منو گیج میکنه . لطفا نه اینکه عوضش کنید . به سایتتون مپ اضافه کنید . من خیلی از اموزش های شما لذت میبرم .ممنونم

 4. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام مجدد.
  دوتا پیام مشابه شد یه قطعیه نت پیش اومد فکر نمیکردم قبلی ارسال شده باشه واسه دوباره نوشتم.
  یه غلط املایی هم هست امیدوارم دوست بعدا ببخشن نمره قبولی رو بدن.
  بازم ممنون

 5. کامنت سایت قبلی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  بنده اسکچ اپ رو برای کارای طراحی نما استفاده میکنم چون در زمینه اجرای نمای کامپوزیت فعالیت میکنم و همیشه برای یه طراحی کوچیک دست به دامان دوستان طراح میشدم که متاسفانه بعد از یه پروسه طولانی مدت یا طرح تو اجرا مشکل داشت یا کارفرما راضی نبود حالا باید دوباره از اول این داستان تکرار میشد خلاصه نیاز مادر خلاقیت و یادگیری هست. این شد که بعد یه تحقیق جزیی با این نرم افزار به قول شما دم دستی و خود آموز شروع کردم قبلا زیاد وقت داشتم خیلی با این نرم افزار ور رفتم تا یه کارای تونستم انجام بدم حداقل گلیم خودمو از اب بکشم بیرون و کارفرما راضی منم راضی البته همه کارام بدون رندر بود ولی قابل اجرا بودنش تو کار ما بسیار برام مفید بود.
  ببخشید زیاد صحبت کردم اما واقعا بعد از دیدن آموزشهای جامع شما که به زبان شیوا وکاملا رون بیان شده بود فهمیدم این چند سال تو چه خواب عمیقی بودم کلا نگاهم به این نرم افزار عوض شد.
  براتون بهترین ارزوها رو دارم و خیلی شرمنده هستم که واقعا نمیتونم به خاطر گرفتاری ها زیادم از سایت خوبتون نهایت استفاده رو بکنم و همیشه حسرت میخورم که چرا چند سال پیش یه همچین حرکتی تو سایتهای ایرانی اتفاق نیفتاده بود.
  ولی همیشه از طریق کانال تلگرام پیگیر کارهاتون هستم امیدوارم گروه خوبتون همیشه سبز و پر بار بمونه و من هم لیاقت همراهی شمارو داشته باشم. موفق وسربلند باشید

 6. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام خیلی عالی بود مهندس لذت بردیم

  • سروی گفت:

   سلام دوست عزیز وقت تون به خیر باشه

   ممنون از کامنت انرژی بخش تون .

   رسانه ی ما باشید

 7. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام جناب سروی عزیز و گرامی
  بنده یه سری تویه استخدامی های خارج از کشور زدم و واقعا تاکید خاصی روی فاز ۲ با layout اسکچاپ داشتن و به نظرم بلد بودن layout براشون مهم تر بود .
  بی صبرانه منتظر اموزش های برترتون هستیم .یه دونه اید واس نمونه اید.❤

 8. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام عرض ادب و احترام.میشه لطفا یک استاد وپک کامل و پروژه محور معرفی کنین ک کامل شرح بده اسکچاب رو والبته با ویری اون باشه

  • سروی گفت:

   سلام وقت تون به خیر باشه

   مجموعه ما آموزش وی ری نداره . مشاهده ی این ورکشاپ 3 قسمتی برای شما میتونه مفید باشه :
   https://upsketchup.ir/post/109

  • سروی گفت:

   سلام وقت تون به خیر باشه

   مجموعه ما آموزش وی ری نداره . مشاهده ی این ورکشاپ 3 قسمتی برای شما میتونه مفید باشه :
   https://upsketchup.ir/post/109

 9. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام خسته نباشین
  برای تهیه نقشه های اجرایی از اتوکد بیشتر استفاده میشه یا layout اسکچاپ؟

  • سروی گفت:

   سلام وقت تون به خیرباشه

   قطعا نقشه های اجرایی اتوکدی درصد بالاتری رو به خودشون اختصاص میدن .

 10. کامنت سایت قبلی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس سروی گرامی.
  بذارید یه تجربه شخصی رو عنوان کنم تا نشون دهنده همدلی بنده با شما در زمینه خاص اسکچاپ باشه.
  راستش کار با نرم افزارهای مدلسلزی رو از زمانی شروع کردم که آنچنان سیستم قدر قدرتی نداشتم و تقریبا همه کارهامو با یه لبتاب پنتیوم 4 انجام میدادم که همه جا با خودم میبردم. همیشه با نرم افزارهای سنگینی مثل مکس و اتوکد سه بعدی مسئله داشتم و خیلی دوست داشتم بتونم با همون لبتاب محبوبم (!) همه کارهامو انجام بدم.
  تا اینکه با جناب اسکچاپ آشنا شدم البته اون زمان آخرین ورژن اسکچاپ 8 بود. تقریبا هیچی نمیخواست و فقط یه کامپیوتر که روشن خاموش بشه برای نصب و شروع به کار باهاش کافی بود! تا سالها همه کارهای طراحیمو از دوبعدی و سه بعدی گرفته تا پلان و لنداسکیپ و بعدها هم رندر رو و تقریبا همه کارهای مورد نیازمو با همین اسکچاپ انجام میدادم ( رندرهامو هم با آریل ویژن میگرفتم) هیچوقت هم احساس نکردم کاری رو با مکس اتوکد میتونستم بکنم که با اسکچاپ نمیتونم ( هرچند اتوکد رو هم حرفه ای کار میکنم و مکس هم نیمه حرفه ای)
  درکل اسکچاپ نرم افزاری سبک ، کاربردی ، بی تکلف ، سریع ، قابل توسعه ، کاربر پسند ، کم ادعا ، و سرآمد همه اینها کم خرج هستش که تقریبا 90 درصد نیازهای یک معمار و مشتریانش رو پوشش میده و برای اون 10 درصد هم دیگه تقریبا هر معماری خودش چنتا نرم افزار مثل اتوکد ، رویت ، مکس و… بلده که اگه واقعا نیاز شد بتونه با اونها کارشو تکمیل کنه.
  بهرحال باید منصف بود ، بسیازی از دوستانی که از زمین خاکی شروع کردن و در ابتدا امکانات محدودی داشتن و پول خرید سیستم های سنگین و پر هزینه نداشتن مثل خود من با همین اسکچاپ شروع کردن و یه جورایی مهارت و تسلطی که حالا به بقیه نرم افزارها هم پیدا کردیم رو مدیون همین جناب اسکچاپ هستیم!
  مجددا از شما و همکارانتون بابت زحماتی که میکشید تشکر میکنم

  • سروی گفت:

   سلام وقت تون به خیر باشه
   تجربه و زندگی نامه نرم افزاری جالبی بود و خوندن ش شیرین .
   یاد کورس جامع اسکچآپ خودمون افتادم که چند روز فکر میکردم چی بگم که برای مخاطب جا بیوفته اسکچآپ لازم و ضروری هست ولی شاید کافی نباشه . که آخرش شد این :
   اسکچآپ پله ای هست که یا براتون کافی ه یا برای پیمایش پله های دیگه تون ضروری هست .

 11. محمد صانعی گفت:

  با سلام با اینکه از فیلتر شکن استفاده میکنم نمیتوانم از ژیو لوکیشن استفاده کنم و اسکچاپ مدل رو در موقعیت واقعی قرار نمیدهد.لطفا راهنمایی فرمایید.

  • نبی سروی گفت:

   سلام وقت تون به یخر باشه عزیز

   اول از همه چک کنین فیلترشکن به خوبی کار میکنه یا نه . یعنی وبسایتی مثل فسیبوک یا یوتیوب رو باهاش باز کنین .

   اگه فیلتر شکن سالم بود احتمالا دارین از ورژن 2019 به بالای اسکچآپ استفاده میکنین که گزارش اینچنینی و عدم کارکر جئو لوکیشن برای ورژن کرکی ش رو داشتیم .

   یعنی نهایتنا با ورژنی مثل 2017 و همچنین فیلتر شکن سالم شما اصلا نباید مشکل داشته باشین ؛ اگر غیر از این بود بفرمایید که بیشتر صحبت کنیم .

 12. علیرضا صادقی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  دوست داشتم تجربه ی خودم رو به عنوان کسی که با اکثر این نرم افزارها و پلاگین ها کار کرده در مورد این جمله ای که فرمودین با بقیه ی دوستان به اشتراک بزارم
  ( اگه شما به دنبال رندر کردن هستین قطعا بسترهای رندر بهتری نسبت به اسکچ آپ براتون وجود داره)
  شاید این جمله تا 4 5 سال پیش صادق بود . چون هنوز پلاگین های رندرینگ مثل ویری و تیا و … روی اسکچاپ انقد پیشرفت نکرده بودن و اکثر قابلیتاشون روی مکس بود ولی الان با پیشرفتی که روی اسکچاپ و حتی راینو داشتن تو این چند ساله واقعا کار کردن باهاشون خیلی بهتر و لذت بخش تر از نرم افزاری مثل مکس هستش مخصوصا در زمینه طراحی و معماری (گرچه باور دارم تو زمینه های دیگه مثل انیمیشن و مدلینگ و … هم نرم افزار هایی مثل بلندر مودو و … در حال حاظر قدرتمند تر از مکسه)
  قابلیت هایی که الان ویری روی اسکچاپ برای معماری داره بیشتر از مکسه و رندر هایی که افراد حرفه ای باهاش میگیرن چیزی کم از نرم افزارهای دیگه نداره حتی بهتر هم هستش چه داخلی باشه چه خارجی و حتی لنداسکیپ های مقیاس بزرگ و پر از دار درخت های حجیم
  من 10 سال با تریدی مکس تو زمینه معماری و رندرینگ تو فیلد های مختلف فعالیت کردم و همیشه تو این مدت راینو و اسکچاپ رو مانیتور می کردم و الان با قاطعیت میگم که جفتشون تو زمینه ی معماری طراحی و رندرینگ فضای استاتیکی قویتر از مکسن که هر سال فقط ورژن هاش اونو سنگین تر می کنن و قابلیت هایی که بهش اضافه میشه در حد پلاگین های ساده نرم افزار های دیگه هم نیست
  نکته ی دیگه ای هم که جا داره بهش اشاره کنم اینه که تو اسکچاپ واقعا اگه بدونین چجوری صحنرو مدیریت کنین خیلی راحت تر از نرم افزار های دیگه هستین چون ابجکتاتون یه فولدر نیست با 60 تا تکسچر که نمیدونین کدوم ماله کدومه کلا یه فایل کامپوننت دارین و تهش یه ویری پروکسی که حتی میتونین به شکل بیلبورد های اسکچاپ نشونش بدین
  اسکچاپ ظاهر ساده و گول زننده ای داره ولی کار باهاش تو سطح های بالا نیازمند تجربه ی زیادیه
  تشکر می کنم از وبسایت خوبتون و مقاله ی عالیتون
  پاینده و پیروز باشید

  • نبی سروی گفت:

   سلام عزیز وقت تون به خیر باشه ?

   ممنون از اینکه نظرتون رو به اشتراک گذاشتین . بنده فکر میکنم همچنان برای رندرینگ هایپر ریلستیک اسکچآپ پتانسیل کافی برای رقابت با 3Dsmax و Cinema4d و امثالهم نداره (حتی توی تک فریم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.